« Tagasi

18.nädal 2019

Esmaspäev, 29.aprill:

Nädalavahetusel läksid õide Luha tänava äärsed jaapani kirsid.

Vikerkaare lasteaia saalis toimus täna lõuna ajal Lugemisjooga koolitus, millest võtsid osa Vikerkaare ja Sipsiku maja õpetajad ning assistendid. Koolitusel saadi praktilisi nõuandeid, meetodeid ja huvitavaid näiteid laste lugema ning kirjutama õpetamise kohta. Samuti mängiti palju erinevaid lugemismänge, mille abil lastes lugemishuvi tekitada ja hoida. Koolituse viis läbi Hoolingu lugemisjooga arendaja Maili Liinev. Aitäh suurepärasele ja inspireerivale koolitajale ning rõõmsalt aktiivsetele osalejatele.

Linnapea Enno fels ja abilinnapea Eike Käsi tegid kiirvisiidi Siguldasse, et tutvuda sealse kooli juurdeehitusega. Samuti uuriti Sigulda kogemust venekeelse kooliharidusega.

Sotsiaalkeskuses oli ringide hooaja lõpupidu vanemaealistele. Esines ansambel Püü.

Keila KK alustas täna Tallinna Kossuliiga B-divisjoni poolfinaalseeriat võõrsil Wingstoppi vastu ning võttis tasavägises mängus 78:74 võidu! Mängu käik: Keila sai küll 3:9 juhtima, kuid vabaviskeid ei realiseeritud ja periood lõppes 16:16 viigiseisul. Teisel veerandajal sattus hoogu Sooär (15 p), kelle najal mindi poolajapausile seisult 35:43, Keila kaheksaga peal. Kolmanda perioodi keskpaigaks õnnestus Wingstoppil järele rebida ja korraks isegi juhtima pääseda (53:52). Enne viimast veerandit Keilal ikkagi väike edu sees (55:60). Viis minutit enne mängu lõppu oli Keila edu juba üle kümne (62:73), kuid lõpuminutitel lasti vastane taas lähemale, lõpptulemus 74:78 ja Keila napp võit. Finaali pääseja selgub kahe mängu kokkuvõttes, korduskohtumine peetakse pühapäeval kl 16.30 Keila Tervisekeskuses! Täna tegi enim skoori Carl Sooär (33 punkti), Taivo Tamme toetas 17 ja Taavi Rannas 8 punktiga.

Algasid mulletööd Ülejõe tee kergliiklustee rajamiseks.

 

Teisipäev, 30.aprill:

30.04.2019 seisuga on Keilas 9929 elanikku. Kuuga saabus Keilasse elama 42, lahkus 37, sündis 11 ja suri 12 inimest.

Kuigi teehooldaja pidi õhtuks kõik talvesodi tänavatelt ära koristama, tegi linnavalitsus hooldajale üsna mitmest punktist koosneva ettekirjutuse. Hooldaja lubas puudused kõrvaldada nädala lõpuks.

Ringkäigud Keilas ehk Kadri Aller korraldas 30.aprillil ja 1.mail matka „Keila põnevad ääremaad I: savitellisevabrik ja vallakool". Tervisekeskuses juurest mindi üheskoos Keila põnevaid ääremaid avastama! Sel korral ootasid huvilisi Keila põhjapiiri taha jäävad alad. Saadi teadmisi 1930. aastatel tegutsenud savitellisevabriku ajaloost ning tutvuti kunagise vallakooli asukohaga.  Ühtlasi uuriti, kas saab metsa alt kevadist naati hamba alla ning tehti sissejuhatus salikoloogiasse ehk pajuteaduse põnevasse maailma. Metsas leiti paik, kus oli kümmekond aastat tagasi kohalike noorte omaalgatuslik skatepark.

Vikerkaare lasteaia Sipsiku maja nõidade kokkutulek algas traditsiooniliselt luudade seljas lendamisega ning kolme vahva ühistantsuga. Seejärel koolitasid juba piisava nõiakunsti kogemusega vanemad nõiad noori särasilmseid nõiahakatisi. Nõiatarkust jagati 7 erinevas nõiapesas. Pesades võluti kääride nõidusega ühest kassist kaks, võluti vett, millega kasvatada silmnähtavalt ussikesi ja pungadest pakatada õisi, taltsutati madu, roniti nõiatunnelis, võluti pintsli abil nõiasümbolite ilmutusi, tehti laavalampi, tehti katseid vulkaani purskamisest ja säraküünlapurust tuld, mõistatati mis ujub või upub, tehti marmorpaberit ja kolistati pahade jõudude peletamiseks. Oli üks erakordselt võimas võluväge täis hommikupoolik. Elagu head ja särasilmset põnevust pakkuvad nõiad! Vaata pilte.

Täna tänasid Vikerkaare majas Naksitrallide, Pääsupesa, Muumi ja Tuhkatriinu rühmade sügisel kooliteed alustavad lapsed lasteaia personali hoole ja armastuse eest piduliku tänukontserdiga. Vaata pilte.

Väärikate Ülikooli rääkis rahvusvahelisest olukorrast Igor Gräzin.

Seoses lasteaia ehituse ajutise veeühenduse likvideerimise ja asfalteerimisega suleti perioodiks 30.04.2019 kell 7:00 kuni 03.05.2019 kell 18:00 Jaama tänava lõik lasteaia ees.

Terviseradadel Keila Seeriajooksu I etapp. Osalejate arv oli meeldivalt suur. Isegi vanusegrupis 14-17 oli nii tüdrukuid kui poisse. Tase muutub iga aastaga järjest tugevamaks. Üldarvestuses pikal distantsil jäi teist ja neljandat kohta lahutama vaid 0,2 sekundit. Kaupo Uuetoa alistas kehtiva rajarekordi 3,3 sekundiga. Lühikesel distantsil ei juhtu just väga tihti, et neiu jookseb end üldarvestuses esimese kolme hulka.

Kultuurikeskuses perefilm „Kapten Morten lollide laeval". Õhtul oli Margus Vaheri, Jesper Parve ja Eero Spriidi vestlusõhtu „ Mida mehed tegelikult tahavad".

Muusikakooli koolkonnakontserdite sarjas esinesid Liis Mäevälja saksofoniõpilased.

 

Kolmapäev, 1.mai:

Keila Miikaeli kirikus tähistati saksofonikvarteti Quattro Quarti kontserdiga Keila linnaks nimetamise 81.aastapäeva ning anti üle Keila linna teenetemärgid. Teenetemärgi pälvisid Ilma Admson ja Ester Paap. Sissejuhatavalt kõneles õpetaja Mathias Burghardt, pidukõne pidas Keila linnapea Enno Fels. Laureate tutvustas ja teenetemärgid andis üle Keila Linnavolikogu esimees Tanel Mõistus. Vaata pilte.

Eesti tantsupedagoog ja –õpetaja Ilma Adamson on juhendanud pikki aastaid Keila linna naisrahvatantsu rühmasid Keikal ja Koidula ning aastatel 2002-2014 segarahvatantsurühma Keikal. Tema juhendamisel on osa võetud kõikidest üldtantsupidudest ja Harju maakonna tantsupidudest. Lisaks on tema juhendatud rahvatantsurühmad rikastanud kordumatuid kordi Keila linna suursündmusi oma kirka ja professionaalse esinemisega. Ilma Adamson on olnud noorte- ja üldtantsupidude lavastusgrupis üheteistkümmnel korral, sellest korra ka peo üldjuhina. Tema tantse on esitatud üldtantsupidudel kahel korral. Aastal 2016 asutati Eesti rahvuskultuuri algteadmisi ja oskusi arendav Ilma Adamsoni tantsukool. Ilma Adamson on olnud Keila linna kultuuripreemia laureaat aastal 2010, Keila rahvatantsu rikastamise eest. Peale selle on ta pälvinud 2009 Harjumaa teenetemärgi, aastal 2002 Valgetähe IV klassi teenetemärgi, 2012 Tallinna teenetemärgi ja olnud aastal 2014 aasta kodanik. Sel aastal oma 85 sünnipäeva tähistav Ilma Adamson kavatseb sellega lõpetada tegevuse Keila rahvatantsu rühmadega.

Ester Paap on Keila Sõpruslinnade Seltsi liige selle asutamisest alates. 25 aastat on Ester Paap olnud suhete hoidja Keila sõpruslinna Barsbütteliga, ta on selle aja jooksul tõlkinud saksa keelest eesti keelde ja vastupidi enamuse seltside vahel saadetud kirjadest ja kohtumistel peetud kõnedest. Eesti Vabariigi taassünni aeg aitas ta Saksamaalt Keilasse vahendada humanitaarabi. Ester Paapile on ka tema töö tunnustamiseks Barsbütteli omavalitsuse poolt määratud autasu „ Für die Verdienste 10 Jahre Partnerschaft Keila-Barsbüttel 1993-2003 ". Ester on ka kokku pannud ülevaateraamatu Keila ja Barsbütteli suhetest eesti- ja saksa keeles.

Saksofonikvarteti Quattro Quarti koosseisus Eve Neumann, Jandra Puusepp, Ursula Chillaud ja Liis Mäevälja esitasid  Maria Kõrvitsa „Polaaröö", Veljo Tormise süidi filmimuusikast "Kevade", Elleri "Kodumaine viis", Lepo Sumera "Lupus in Fabula", Viktor Ignatjevi süit ja F.A.Saebelmanni  "Mul meelen kuldne kodukotus".

Tankimäel oli koerasõprade klubi Ipson korraldatud traditsiooniline koerte mäkkejooksu võistlus. Stardis oli üle saja koera. Hiljem oli kavas ka krossijooks. Vaata pilte.

Muusikakoolis andis kontserdi Ivari Ilja.

Alates 1.maist 2019.a. on Keila Raeapteek avatud esmaspäevast reedeni 9.00-17.00. Laupäeval ja pühapäeval apteek suletud.

 

Neljapäev, 2.mai:

AS Harju Elekter ja AS Harju KEK pidasid täna Keila Kultuurikeskuses aktsionäride koosolekut. Pildid.  Oli ettepanek kinnitada ASi Harju Elekter juhatuse poolt koostatud ja nõukogu poolt heaks kiidetud 2018. majandusaasta aruanne, mille kohaselt konsolideeritud bilansi kogumaht seisuga 31.12.2018 on 98 153 tuhat eurot, müügitulud 120 804 tuhat eurot ning aruandeaasta puhaskasum 1 514 tuhat eurot. Juhatus on teinud ettepaneku maksta kasumi arvelt dividendideks ( 0,18 eurot aktsia kohta*) 3 193 178 eurot, jaotamata kasumi jääk peale kasumi jaotamist saab olema 49 122 701 eurot.

ASi Harju KEK juhatuse poolt koostatud ja nõukogu poolt heaks kiidetud 2018.a. majandusaasta aruande kohaselt on ettevõtte konsolideeritud bilansi kogumaht seisuga 31.12.2018 on 68 423 772 eurot ning aruandeaasta puhaskasum 4 483 499 eurot. Dividende kavatsetakse maksta 5.30 eurot aktsia kohta ehk kokku 2 120 000 eurot ja suunata eelmiste perioodide jaotamata kasumisse 2 363 499 eurot.

Arendusnõunik Maret Lepiksaar sõitis Barsbüttelisse sõpruslinnade kohtumisele, kus arutatakse ühiseid projekte.

AS Glamoxi Keila tehases on kasutusele võetud transpordirobot MiR100, mille ülesanne on komplekteerimisosakonna töötajatele väiksemate komponentide toimetamine. Riiullao kõrval baseeruva neljarattalise aparaadi kandevõime on 100 kilogrammi, lisaks võib robot enda järel vedada kuni 300 kg raskust vankrit, kuid seda võimalust pole Glamoxis kasutusele võetud. AS Glamoxi tehnikajuhi Mart Võsumägi (pildil) sõnul on paari programmerimis- ja katsetustenädalaga Taani päritolu MiRi mällu salvestatud 15 tsehhi erinevas kohas asuvat peatuspunkti, mille vahel liigub 35 cm kõrgune masin inimese kiirusega. Robot peatub tavapärasele teekonnale sattunud takistuste ees andurite signaali peale. Kui takistus jääb pikemaks ajaks, kui robotil kannatust jätkub, valib tehisintelligent sihtkohta jõudmiseks mõne teise marsruudi. Ühest laadimisest piisab 10 tunniks, mille kestel on aparaatvõimeline läbima 20 kilomeetrit. Ükski töötaja oma ametikohta roboti tõttu ei kaotanud. Suuremate raskuste transportimiseks kasutatavad masinad ei pea nüüd oma ressurssi väiksemakaaluliste vedude peale kulutama.

Rändureid Keilas: Eelmise aasta oktoobris Saksamaalt, Dresdeni lähedalt startinud Thomas ja tema koer Milla jõudsid täna Keilasse ja liiguvad siit edasi Saksamaa poole. Thomas ütles, et rändab alkoholismist vabanemiseks. Mõni aasta tagasi oli ta oma eluviiside tõttu kaotanud elamise. Et saada lahti oma alkoholisõltuvusest otsustas ta rändama minna. Senine teekond on viinud ta Saksamaalt Taani, Rootsi, Norrasse ja Soome, Skandinaavia läbimiseks kulus terve talv. Aasta lõpuks kavatseb Thomas tagasi kodukanti jõuda ja alustada uue eluga. Kogu reis on 0-eelarvega, Thomas ja Milla elatuvad taara tagastamistest ja annetustest.

Muusikakooli saalis esinesid Riine Pajusaare klaveriõpilased ja Marika Pabbo lauluõpilased.

Kultuurikeskuses kohtus kümmekonna huvilisega Yana Toom.

Terviseradadel Keila Seeriajooksu II etapp. Hoolimata heitlikust kevadilmast oli neljapäeval stardis üle 100 jooksuhuvilise. Oli kuulda kiitlemist: "Jooksin nii kiiresti, et sõrmed külmusid ära." Aga jahe õhk soosis häid tulemusi. Seekord püstitas Eno Lukk pikal distantsil uueks rajarekordiks 8:40,7. Ning lühikesel rajal tuli esimese 3 hulka koguni 2 õrnema soo esindajat.

Õhtul tuli maha õhuke lumekiht.

 

Reede, 3.mai:

Keila Lehes: esiküljel reportaaž eilsest Keila linnaks nimetamise 81.aastapäeva kontserdist ja teenetemärkidest Ilma Adamsonile ja Ester Paapile. Uudistes 23.mail toimuvast Titerallist, Muuseumiööst lähiümbruses, trahvidest prügistajatele, discgolfi võistlussarjast, sotsiaalkeskuse ringide lõpupeost. Lähiümbruse uudistes Laulasmaa ühisveevärgi projektist ja Lääne-Harju valla 46.külast, mille nimi on Merenuka. Erki Fels jätkab Aafrika reisikirjaga - elust Karamoja hõimus. Tegija on Kadri Ridaste.

Linnavalitsuse saalis toimus toimub üldplaneeringu koosolek, kus olid muuhulgas arutluse all sotsiaalse taristu perspektiivsed vajadused  ja maade reserveerimise vajadus.

Harju Maakonnaraamatukogus on Väärikate Ülikooli kohtumine Siim Kallasega  teemal" Eesti ja Euroopa". Samaga esitleb kirjastus SEjaJS Siim Kallase raamatut „Vabaduse ja kurjuse vahel. Euroopa Liidu lugu".

Keila Muusikakoolis esinesid  Pille Karrase kandleõpilased.

Keila Korvpallikool andis teada, et klubi kuulub sellel hooajal klubide hulka, kellel kõigi poiste nelja vanuseklassi võistkonnad lõpetavad Eesti meistrivõistlused kaheksa tugevaima tiimi seas!!! Keila KK-le lisaks saavad taolise edu üle veel rõõmu tunda Rakvere SK Tarvas, Tartu Ülikooli KK ning suure tõenäosusega ka Audentese SK. Keila poistest kindlustas esikaheksa koha viimasena U16 meeskond, kes ülipingelises play-off seerias sai mängudega 2:1 jagu KK Hitost. Seeria algas keilakatele võõrsil saadud 75:87 kaotusega. Kordusmängus võeti kodusaalis aga 74:64 võit. Otsustavaks kohtumiseks tuli seega taaskord Kohtla-Järve teekond rataste alla võtta, kus peetud mäng oli eriti tasavägine. Viimast minutit alustasime 2-punktilises kaotusseisus kuid Sten Strelkovi tabav kolmene ning Christopher Lenki (pildil) kaks vabaviset kindlustasid 76:72 võidu siiski meile. KK Hito – Keila KK 87:75 Ralf Rico Graudin 16, Norton Reintam 15, Mark Dzotsenidze 14, Christopher Lenk 12, Kenert Kuldveer 10, Cristofer Lempu 6, Henri Peterson 2p. Keila KK – KK Hito 74:64 Sten Strelkov 23, Dzontsenidze 15, Graudin 13, Reintam 10, Lenk ja Kuldveer 4, Iko Kõplas 3, Robin Rukis 2p. KK Hito – Keila KK 72:76 Graudin 25, Strelkov 20, Reintam 10, Dzotsenidze ja Lenk 9, Kuldveer 3.

Reedel ja laupäeval on Keila Kultuurikeskuses konkursi Harju Laululaps võistluskontserdid. Keila Koolist astuvad võistlustulle mitmed noored. 7-9 aastased lauljad: Lisette Notton - juhendaja Tiia Peenmaa ja Piibe Paalaroos - juhendaja Tiia Peenmaa; 10-12 aastased lauljad Pärt Paalaroos - juhendaja Tiia Peenmaa ja Iris Maurer - juhendaja Kadi Härma; 13-15 aastased lauljad Annabell Apri - juhendaja Anu Matteus ja Kerttu Kolostov - juhendaja Kadi Härma ning 16-18 aastased lauljad Katariina Loog - juhendaja Kadi Härma ja Kristopher Muraveiski - juhendaja Anu Matteus.

Sotsiaalkeskus korraldas Teeme ära talgupäeva .

Harju Maakonnaraamatukogu sarjas "MINU KOGU "  on avatud näitus "Tõnu tennisevarustus".

Mitmed Rukkilille lasteaia rühmad peavad Teeme ära talgupäeva raames  nurmenuku kaardistamise talguid.

 

Laupäev, 4.mai:

Harju Maakonnaraamatukogu ettelugemishommikul loetakse Markus Saksatamme raamatut "Kaisa sada vanaisa".

Teeme ära talgupäev. Keilas on kavas kirikuaia ja kiriku korrastamine, Panter Motorspordi talgu, Ülase tänava talgud.

Keila turul on Kevadlaat.

Harjumaa Muuseumis on Harjumaa rahvarõiva nõuandelaupäev. On selle hooaja viimane rahvarõiva nõuandelaupäev Harjumaa Muuseumis, samuti viimane nõuandelaupäev enne suurt tantsu- ja laulupidu. See kord keskendutakse aksessuaaridele - riided on olemas, aga midagi oleks nagu puudu: ehted, kotid, rätid jne. Kohal on Lembe Maria Sihvre ja Maret Lehis.

 

Pühapäev, 5.mai:

Keila KK peab sel pühapäeval kodusaalis Tallinna Kossuliiga B-divisjoni poolfinaalseeria ülitähtsa korduskohtumise Wingstoppi vastu. Esimene, üpris tuliseks kujunenud vastasseis lõppes Keila KK napi, 78:74 võiduga. Finaali pääseja selgub kahe mängu kokkuvõttes, seega kõik on veel lahtine ja enam armu ei anta!

AX Teater esitab Keila Koolis Ain Kalmuse „Juudast".